top of page

Hangi ağaç yanına çağırır beni...

Image by Shefali Lincoln
Image by Sebastian Pichler

Sayın Zülfü Livaneli

ağaç-tavşan.png

25 yıllık müzik hayatımda ilk kez bir başka müzisyene, yaptığım bir beste ile ulaşıyorum.

Bunun başlıca nedeni Antakya’lı olman ve sahip olduğun o güzel, pozitif enerjin ve müzik ruhun.

 

Büyük depremden sonra Antakya’ya gittim. Evsiz, yurtsuz ama yurdunu yeniden kurmaya inanan Antakya insanından çok etkilendim. Şehir yerle bir, ama onlarda yaşıyordu.

 

Döndükten sonra sabah bir sesle uyandım. Bu ses, evsiz yurtsuz, “Hangi ağaç yanına çağırır beni…” diyordu.

 

Türkü ortaya çıktı. Bu türküde yöreden bir ses, bir ağaca sesleniyor. Sonra rüzgara, sonra insana… Hepsi ona cevap veriyor. Verilen tüm cevaplar özünde ona yalnız olmadığını, olmayacağını söylüyor.

 

Bu türküyü o yöreden bir kadın halk müziği sanatçısı ile düet olarak seslendirmeyi düşündüm önce. Ama hemen sonra kendimden vaz geçtim, ben değil, daha güçlü bir kalabalığa, daha kapsayıcı bir yanıtı, içtenlikle hissederek kim verebilirdi? O günlerde burada, Alaçatı’daydın. Seni ve müziğini daha yakından tanıdım ve işte şimdi karşındayım.

 

Araya seçimler ve sonuçları girdi. Yüksek oranda iktidar oyu karşısında deprem bölgesi için üzücü yorumlar yapılmaya başlandı. Korkuyorum ki, unutuş ve bırakış hız kazanacak. Üstelik yanına öfkeyi de alacak.

 

Bu unutmama ve bırakmama türküsü, “Hangi Ağaç Yanına Çağırır Beni” yi, aşağıda paylaşıyorum. Sever ve sahip çıkmak istersen, ben yine buradayım.  

 

*Ben kimim? Kısaca www.banukanibelli.com/hakkimda da bulabilirsin ama özet olarak hayatım sadece müzik değil, müzik, eğitim, psikoloji felsefe ve çocuklar üzerine kurulu.  25 yıldır kendi çizgimde müzik yapıyorum ve en çok çocuklara ulaşıyor müziklerim.

 

Müziklerimden bir tanesini ayrıca paylaşmak isterim; bu seçtiğim, yine bir türkü formuna yakın olduğu için. Dağlarca albümünden; Yelin Söylediği

 

Yürekten sevgilerimle, ve tüm konserler -özellikle 19 Mayıs Samsun çok heyecan veriyor- ve kitabının yolculuğu için en iyi dileklerimle,

 

Banu Kanıbelli

+90 532 414 6990

Hangi ağaç yanına çağırır beni...

Hangi Ağaç Çağırır Beni

Söz ve Müzik: Banu Kanıbelli

 

Hangi ağaç yanına çağırır beni?

Gel otur gölgemde yaslan beri

 

Toz olmuşum, yığıldığımdan beri

Baharımsın, dalım tutsun seni

 

Hangi rüzgar kurutur gözüm seli?

Bulutum ol, sonra yağmuru yeşilin

Oooooy

 

Hangi fani anlar nedir halim?

Sen değilsin benden ayrı bil ki

 

Görmüş müyüm ben de böylesini

Yuvam yurdun, elim elindedir.

 

Oooooy

Hangi AğaçArtist Name
00:00 / 03:11
bottom of page